ריח מרפא

המילה ארומתרפיה מאגדת בתוכה שתי מילים שמשמעותן: ארומה- ריח, תרפיה- ריפוי. כאשר הכוונה היא בעצם לשימוש בשמנים אתריים (נדיפים) למטרות ריפוי.

כדי להבין מה הם השמנים האתריים וכיצד הם משפיעים עלינו כל כך, צריך ללכת רגע צעד קטן אחורה ולהכיר מעט את עולם הצמחים. 

הצמחים הם יצורים אוטוטרופיים – מה שאומר שהם אינם זקוקים למזון מן החוץ לצורך הזנה אלא מייצרים אותו בעצמם באמצעות תהליך הפוטוסינתזה.

האדם הוא יצור הטרוטרופי – והוא זקוק למקור אנרגיה על מנת להתקיים. המקור הבסיסי והראשוני ביותר לקיומו הם הצמחים המהווים את המקור לחומרים אורגניים לכל שאר היצורים החיים.

האדם מקבל מהצמחים באופן ישיר ועקיף את כל הדרוש לו – החל ממקור המזון, ועד לסיבים לבגדים, חומרי בניה וחומרי גלם לכימיקלים שונים.

אולם, בניגוד לבני האדם בעלי יכולת הניידות, הצמחים נאלצו לפתח מנגנונים שונים להתמודד עם תנאי האקלים במקום בו הם גדלים, ועם קשיים שונים שמזמנת להם הסביבה כמו וירוסים, חיידקים, פטריות ומזיקים, כמוית מים משתנות ועוד.

בני האדם השכילו להתבונן וללמוד מהצמחים ולהשתמש ביכולותיהם למטרות הישרדות, וגם לצורך ריפוי ושיפור מצב פיזי ומנטלי.

סגולות הריפוי של הצמחים נלמדו בדרכי ניסוי וטעייה בארצות השונות. עדויות לכך נמצאו במקורות שונים בארצות העתיקות – רומא, יוון, סין, הודו וטיבט, וכן באמריקה הצפונית והדרומית. מעניין לראות שלמרות המרחקים בין הארצות והעובדה שבעולם העתיק כמעט ולא הייתה תנועה ביניהן, בני האדם השתמשו באותם הצמחים (או בצמחים שונים בעלי תכונות דומות) לטיפול באותן המחלות.

קיימות אפשרויות שונות של שימוש בצמחים לצרכי ריפוי  – אכילה, שתיה, קומפרסים והשריות שונות על מנת להפיק מהם את החומרים הפעילים השונים.

הצורה המרוכזת ביותר של שימוש בחומרי הצמח היא על ידי שמנים אתריים – הם נושאים איתם  את מהות הצמח ממנו הם מופקים.
את השמנים האתריים מפיקים מעצים, עשבים ומחלקי הצמח השונים: מהזרעים, שורשים, העלים, הפרי או מהפרח עצמו, ונראה שהמצרים היו הראשונים שזיקקו שמנים לשימוש רוחני, לצרכי מרפא, קוסמטיקה וריח.

השמנים האתריים משפיעים במהירות וביעילות רבה על הגוף והנפש, על מצב הרוח ועל עור הגוף. לכל שמן אתרי יש חומרים פעילים שונים ושילוב של מספר שמנים אתריים יחד בסינרגיה מגביר ומעצים את פעולתם. השימוש בשמנים האתריים מאפשר טיפול שלם באדם שיכול לחזק את הגוף ולהרחיק מחלות, וכן לזרז תהליכי ריפוי בשעת הצורך.

מחקרים שנערכו לאורך השנים גילו כי השמנים האתריים מאופיינים בהרכב כימי ייחודי אשר מקנה להם תכונות שונות. כמעט כל השמנים האתריים מכילים יותר מתכונה אחת. הם נחשבים לאנטי ספטיים (למשל שמן אתרי לבנדר), אנטי בקטריאליים (למשל שמן אתרי קינמון), אנטי ויראליים (למשל שמן אתרי מליסה), אנטי פטרייתיים (למשלשמן אתרי עץ התה), אנטי דלקתיים (למשל שמן אתרי אגוז מוסקט) ואנטי זיהומיים (למשל שמן אתרי תימוס אדום)

השימוש הראשוני והעיקרי בשמנים האתריים הוא באמצעות חוש הריח, שהוא החוש היחיד שאי אפשר לנטרל או להימלט ממנו. כאשר שואפים את אדי הריח, הכימיקלים הטבעיים מעוררים את תגובת המוח. תגובה זו מעוררת את הגוף הן מבחינה פיזיולוגית והן מבחינה רגשית, ובכך משפיעה על הבריאות וההתנהגות. בדיקות מעבדה שנערכו לאחר שאיפת שמנים אתריים גילו את החומרים הפעילים בדם שנבדק.

שאיפת שמנים אתריים ניתן לבצע ע”י הרחה ישירות מהבקבוק, הדפה במבער (דיפיוזר) חשמלי, או כלי ובו מים חמים, על דש הבגד וכד’

המולקולות של השמנים האתריים חודרות דרך העור ישירות למחזור הדם ובכך מזרימות את יכולות הריפוי לגוף כולו. כמו כן ניתן לבצע עיסוי לאזורים שונים בגוף בשילוב עם שמן נשא צמחי.

ניתן גם לבלוע חלק מן השמנים האתריים אולם אין לעשות זאת ללא ליווי והדרכה ממטפל מוסמך.

השמנים האתריים הם כלי נפלא לשלב בחיי היום יום, אולם על מנת למנוע תופעות לוואי ישנם מצבים בהם לא מומלץ להשתמש בהם כלל, או רק לאחר התייעצות עם הרופא המטפל

לדוגמא:

  • אנשים אשר עוברים טיפולים כימותרפיים/ביולוגיים מסוגים שונים
  • אנשים אשר נוטלים סטרואידים או קורטיזון ממינים שונים
  • נשים בהריון – רק לאחר התייעצות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *